Followers
Saturday, 5 May 2012
Microteaching
Murid-murid Tahun 4 Mutiara. Untuk melihat video microteaching kelas 4M sila klik URL di bawah:
Sunday, 29 April 2012
Rancangan Pelajaran Harian
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN -
BAHASA MELAYU TAHUN 4
BAHASA MELAYU TAHUN 4
RANCANGAN
PELAJARAN HARIAN - BAHASA MELAYU TAHUN 4
Tarikh/Hari: JUMAAT Masa
: 8.40 -9.40 (1 jam)
Kelas: 4
Mutiara Bil
Pelajar : 19 orang
Mata pelajaran: Bahasa Melayu
Tema: Hasil
Tani Meningkatkan Ekonomi
Tajuk: Kelapa
Sawit
Objektif: Pada
akhir pelajaran murid dapat:
1. Membaca
petikan teks dengan sebutan dan intonasi yang betul
2.
Menyatakan
isi-isi penting teks
3.
Mengenal
pasti maklumat dan menulis nota dalam bentuk grafik
Pengetahuan Sedia Ada: i. Murid pernah melihat pokok kelapa sawit
ii. Murid mengetahui minyak masak dan
marjerin dihasilkan
daripada kelapa sawit
Konsep: Pokok
kelapa sawit banyak kegunaan kepada manusia
Bahan Gambar
pokok kelapa sawit, gambar barangan daripada kelapa sawit,
marjerin, sabun, minyak masak, lilin, slide
power point, lembaran
kerja,buku teks
Nilai Kebersihan,
patriotisme, bekerjasama
Kemahiran Fokus
utama 6.3 aras 2(i)
Fokus sampingan 9.2 aras 2(i)
Tatabahasa Imbuhan
awalan, imbuhan apitan, perkataan seerti
Kosa kata Isirung,
menggerakkan, diproses, reput, unik, manfaat, pelaksanaan
Ilmu Geografi,
Ekonomi
KBT Kecerdasan
pelbagai- interpersonal
Langkah/Masa
|
Isi pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
|
Catatan
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|
||
Set
Induksi
5
minit
|
Tema:
Hasil
Tani Meningkatkan Ekonomi
Gambar
dan slaid pokok kelapa sawit
|
1.
Guru meminta murid mencantumkan
jigsaw puzzle dan meneka gambar
2.
Menunjukkan slaid gambar pokok kelapa sawit .
3.
Bersoaljawab dengan murid
tentang gambar yang dilihat
|
1.
Murid mencantumkan gambar dan cuba
meneka gambar yang terhasil.
2.
Melihat gambar.
3.
Menjawab soalan
|
BBM :guntingan gambar,
gambar,
gambar slaid
Teknik
: soal jawab
|
Langkah
1
10
minit
|
Kelapa
Sawit
Petikan
rencana Kelapa Sawit
|
1.
Mendengar dan menilai bacaan
mekanis murid dari segi kelancaran,
sebutan dan intonasi
|
1 Murid membaca petikan teks secara senyap,
beramai-ramai secara kuat dalam kumpulan dan kemudian secara individu dengan sebutan
dan intonasi yang betul.
|
BBM –
slaid, buku teks
Kaedah
terus
bacaan
mekanis
Teknik
membaca beramai-ramai
|
Langkah
2
20 minit
|
Kelapa
Sawit
1
Mengesan isi-isi penting teks yang
dibaca.
2. Menggariskan
isi penting
3. Menjalankan
aktiviti
perbincangan
dalam
kumpulan.
4.
Mencatat maklumat di dalam kertas.
|
1.
Menyoal murid tentang teks yang
dibaca.
2.
Menunjukkan benda maujud yang dihasilkan
daripada kelapa sawit.
3.
Menayangkan gambar slaid kegunaan
bahagian- bahagian kelapa sawit- isirung,buah, tandan , daun, buah, pelepah,
dan batang.
4.
Menyoal makna perkataan yang bercetak
warna.
5.
Menjelaskan cara mendapatkan maklumat
umum/isi penting daripada teks.
6.
Membahagikan murid kepada beberapa
kumpulan kecil
7.
Membimbing murid mencatat dan membina
ayat.
|
1.
Murid menjawab soalan yang
dikemukakan.
2.
Murid melihat benda maujud yang
ditunjukkan.
3.
Murid melihat gambar slaid yang
ditayangkan.
4.
Murid mencari makna perkataan
daripada kamus.
5.
Murid menggarisi isi-isi penting teks
6.
Murid menjalankan aktiviti
perbincangan dalam kumpulan untuk mendapatkan maklumat penting daripada teks.
7.
Mencatat maklumat pada kertas yang
disediakan.
|
BBM-
buku teks, kamus
Kaedah
Oral
Aural
Teknik
soal jawab
TMK
Kaedah
terjemahan
Kemahiran
berfikir:
Kreatif
Kemahiran
belajar:
Pemerolehan
maklumat penilaian kendiri
|
Langkah
3
(10
minit)
|
1.
Pembentangan hasil perbincangan
kumpulan
2.
Memberi pendapat
3.
Komen dan ulasan guru
|
4.
Memberi ulasan dan komen terhadap
maklumat yang dilaporkan.
5.
Meminta pendapat daripada murid lain.
|
1
Wakil kumpulan melaporkan maklumat
yang diperolehi.
2
Murid memberi pendapat masing-masing.
|
Kemahiran
berfikir:
Kritis
Teknik:
Perbincangan
Teknik:
Menyampai
kan laporan
|
Langkah
4
(10
minit)
|
1.
Gerakerja bertulis:
-Maksud
perkataan/ sinonim
-Peta
minda
|
1. Memberi latihan
bertulis
– menulis
maksud perkataan
yang berwarna.
2.
Menyuruh murid melengkapkan peta
minda kegunaan bahagian-bahagian kelapa sawit.
3.
Menyuruh murid menulis perkataan yang
mengandungi imbuhan apitan dan akhiran
|
1.
Menulis makna perkataan/sinonim
2.
Melengkapkan peta minda dan mencatat
kegunaan bahagian kelapa sawit
3.
Menulis imbuhan apitan dan akhiran.
|
Lembaran
kerja: Peta minda kegunaan kelapa sawit
|
Penutup
(5
minit)
|
Rumusan
|
Guru
merumuskan isi pelajaran dan membuat kesimpulan.
|
1.
Menyenaraikan pengajaran
yang
diperolehi.
|
|
Refleksi:
Wednesday, 25 April 2012
Subscribe to:
Posts (Atom)