-->
Bahasa Melayu Tahun 4

Pages

  • Home
  • Sukatan Pelajaran
  • RPH
  • Video
  • Soalan Pemahaman
  • Tatabahasa
  • Puisi
  • Penulisan 012
  • Peribahasa
  • Macroteaching
  • Petua
Assalamualaikum..Selamat Datang Ke Blog Saya...Diharap Blog Ini Menjadi Tempat Kita Berkongsi Ilmu

Followers

Saturday, 5 May 2012

Microteaching

Murid-murid Tahun 4 Mutiara. Untuk melihat video microteaching kelas 4M sila klik URL di bawah:


http://youtu.be/2o4CkZU83yM

Posted by . at 09:05 0 comments
Email ThisBlogThis!Share to XShare to FacebookShare to Pinterest

Sunday, 29 April 2012

Rancangan Pelajaran Harian

 RANCANGAN PELAJARAN HARIAN - 
BAHASA MELAYU TAHUN 4
                                                                             

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN - BAHASA MELAYU TAHUN 4
                                                                                                       
Tarikh/Hari:                           JUMAAT                                                             Masa : 8.40 -9.40 (1 jam)
Kelas:                                     4 Mutiara                                                           Bil Pelajar : 19 orang
Mata pelajaran:                    Bahasa Melayu   
Tema:                                    Hasil Tani Meningkatkan Ekonomi 
Tajuk:                                     Kelapa Sawit
Objektif:                                 Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Membaca petikan teks dengan sebutan dan intonasi yang betul
                                                2.   Menyatakan isi-isi penting teks
                                                3.   Mengenal pasti maklumat dan menulis nota dalam bentuk grafik
Pengetahuan Sedia Ada:         i. Murid pernah melihat pokok kelapa sawit
                                                     ii. Murid mengetahui minyak masak dan marjerin dihasilkan
                                                         daripada kelapa sawit
Konsep:                 Pokok kelapa sawit banyak kegunaan kepada manusia                           
Bahan                    Gambar pokok kelapa sawit, gambar barangan daripada kelapa sawit,
                                marjerin, sabun, minyak masak, lilin, slide power point, lembaran
                                kerja,buku teks
Nilai                        Kebersihan, patriotisme, bekerjasama
Kemahiran            Fokus utama                        6.3 aras 2(i)
                                Fokus sampingan 9.2 aras 2(i)
Tatabahasa          Imbuhan awalan, imbuhan apitan, perkataan seerti
Kosa kata              Isirung, menggerakkan, diproses, reput, unik, manfaat, pelaksanaan
Ilmu                        Geografi, Ekonomi
KBT                        Kecerdasan pelbagai- interpersonal


Langkah/Masa
Isi pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

Set Induksi
5 minit


Tema:
Hasil Tani Meningkatkan Ekonomi

Gambar dan slaid pokok kelapa sawit
1.     Guru meminta murid mencantumkan jigsaw puzzle dan meneka gambar
2.     Menunjukkan  slaid gambar pokok kelapa sawit .
3.     Bersoaljawab dengan murid tentang  gambar yang dilihat

1.     Murid mencantumkan gambar dan cuba meneka gambar yang terhasil.
2.     Melihat gambar.
3.     Menjawab soalan
BBM :guntingan  gambar,
gambar, gambar slaid

Teknik : soal jawab
Langkah 1
10 minit


Kelapa Sawit

Petikan rencana Kelapa Sawit

1.     Mendengar dan menilai bacaan mekanis  murid dari segi kelancaran, sebutan dan intonasi
1    Murid membaca petikan teks secara senyap, beramai-ramai secara kuat dalam kumpulan dan kemudian secara individu dengan sebutan dan intonasi yang betul.

BBM – slaid, buku teks

Kaedah terus
bacaan mekanis

Teknik membaca beramai-ramai

Langkah 2
20 minit


Kelapa Sawit

1      Mengesan isi-isi penting teks yang dibaca.
2.   Menggariskan
      isi penting
3.    Menjalankan
       aktiviti
       perbincangan
       dalam
       kumpulan.
4.     Mencatat maklumat di dalam kertas.

1.     Menyoal murid tentang teks yang dibaca.
2.     Menunjukkan benda maujud yang dihasilkan daripada kelapa sawit.
3.     Menayangkan gambar slaid kegunaan bahagian- bahagian kelapa sawit- isirung,buah, tandan , daun, buah, pelepah, dan batang.
4.     Menyoal makna perkataan yang bercetak warna.
5.     Menjelaskan cara mendapatkan maklumat umum/isi penting daripada teks.
6.     Membahagikan murid kepada beberapa kumpulan kecil
7.     Membimbing murid mencatat dan membina ayat.

1.    Murid menjawab soalan yang dikemukakan.
2.    Murid melihat benda maujud yang ditunjukkan.
3.    Murid melihat gambar slaid yang ditayangkan.
4.    Murid mencari makna perkataan daripada kamus.
5.     Murid menggarisi isi-isi penting teks
6.    Murid menjalankan aktiviti perbincangan dalam kumpulan untuk mendapatkan maklumat penting daripada teks.
7.     Mencatat maklumat pada kertas yang disediakan.

BBM- buku teks, kamus

Kaedah Oral
Aural

Teknik soal jawab

TMK

Kaedah terjemahan

Kemahiran berfikir:
Kreatif

Kemahiran belajar:
Pemerolehan maklumat penilaian kendiri


Langkah 3
(10 minit)


1.     Pembentangan hasil perbincangan kumpulan
2.     Memberi pendapat
3.     Komen dan ulasan guru

4.     Memberi ulasan dan komen terhadap maklumat yang dilaporkan.
5.     Meminta pendapat daripada murid  lain.
1      Wakil kumpulan melaporkan maklumat yang diperolehi.
2      Murid memberi pendapat masing-masing.

Kemahiran berfikir:
Kritis

Teknik:
Perbincangan

Teknik:
Menyampai
kan laporan
Langkah 4
(10 minit)






1.     Gerakerja bertulis:

-Maksud perkataan/ sinonim

-Peta minda
1.    Memberi latihan
       bertulis – menulis
       maksud perkataan
       yang berwarna.
2.     Menyuruh murid melengkapkan peta minda kegunaan bahagian-bahagian kelapa sawit.
3.     Menyuruh murid menulis perkataan yang mengandungi imbuhan apitan dan akhiran

1.     Menulis makna perkataan/sinonim
2.     Melengkapkan peta minda dan mencatat kegunaan bahagian kelapa sawit
3.     Menulis imbuhan apitan dan akhiran.
Lembaran kerja: Peta minda kegunaan kelapa sawit
Penutup
(5 minit)

Rumusan
Guru merumuskan isi pelajaran dan membuat kesimpulan.
1.     Menyenaraikan pengajaran
yang diperolehi.


Refleksi:
Posted by . at 09:53 0 comments
Email ThisBlogThis!Share to XShare to FacebookShare to Pinterest

Wednesday, 25 April 2012

Kisah Teladan : Kura-kura & Pelanduk Mencuri Rambutan (TIDAK)

Posted by . at 19:05 0 comments
Email ThisBlogThis!Share to XShare to FacebookShare to Pinterest

SK Taman Kota Jaya_mpeg2video.mpg

Posted by . at 18:57 2 comments
Email ThisBlogThis!Share to XShare to FacebookShare to Pinterest
Older Posts Home
Subscribe to: Posts (Atom)

Cikgu Ros

Cikgu Ros

Profil

Nama: Rosmawati binti Mohamad Yusof.
Bertugas di SK Sri Kerian sebagai GPM.
Mendapat latihan asas perguruan di IPSI.
Pernah mengajar di Sk. LKTP, Jengka 18,
Sk. Kuala Kurau, dan SK. Tanah Kebun.
Pergi ke kedai naik beca,
Beca dinaik bersama tamu,
Rajin-rajin adik membaca,
Membaca baik menambah ilmu.

Pagi – pagi mendengar cerita,
Cerita dari cikgu Rohaya,
Hidup kita punya cita-cita,
Untuk berjasa dan berjaya.


Arkib

  • ▼  2012 (18)
    • ▼  May (1)
      • Microteaching
    • ►  April (7)
    • ►  March (10)

My Blog List

  • Sekolah Kebangsaan Sri Kerian
  • TIKA PENA MENARI
    ABM
  • Blog Cikgu Azian
  • CHEKGU CHEKGI.COM
    Terima Kasih cikgu
  • Bahasa Melayu Tahun 4
    Microteaching
  • BICARA GURU
    Video PnP BM
  • cahayamataku
  • JOM KITA BELAJAR
    KEMAHIRAN MEMBACA
  • SRI KERIAN.COM
    PROGRAM GILAP GEMILANG
  • JEJAK BAHASA
Sirih berlipat sirih pinang
Sirih dari Pulau Mutiara
Pemanis kata selamat datang
Awal Bismillah pembuka bicara

LOGO UPSI

LOGO UPSI

SK Sri Kerian

SK Sri Kerian

Anda Pelawat Yang Ke...


Hit Counter











Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
Powered by Blogger.